W ostatnich latach dużo się zmieniło w sektorze magazynowym w Polsce. Nastąpił jego dynamiczny rozwój, z niemal 20 milionami metrów kwadratowych hal. Realizowanie projektów w formule pre-let oraz wydłużający się czas najmu tworzą przestrzeń dla rozwiązań proekologicznych. Ukierunkowanie projektu na trend zrównoważonego rozwoju to doskonałe miejsce na wprowadzenie gruntowych wymienników ciepła (GWC) dla hal. Rozwiązania proekologiczne są wyznacznikiem jakości, a co za tym idzie wartości budynku. Wyjaśnijmy jakie, poza podniesioną wartością projektu, korzyści ekologiczne, zdrowotne oraz finansowe może osiągnąć deweloper czy najemca decydując się na GWC w hali.

GWC-współpraca_zapraszamy_przedstawicieli_branz

GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA – BUDOWA, ZASADA DZIAŁANIA

W kilku słowach wstępu, doprecyzujmy o jakim gruntowym wymienniku ciepła piszemy.

Gruntowe bezprzeponowe płytowe wymienniki ciepła PRO-VENT umożliwiają pozyskanie praktycznie darmowej energii ciepła i chłodu z płytkich warstw gruntu. Nośnikiem energii jest powietrze. Wstępnie ogrzane powietrze w okresie zimowym można wykorzystać do bezpośredniego nawiewu w hali lub poddać dalszej obróbce temperaturowej by spełnić wymagania najemcy. W okresie letnim skutecznie ochłodzone powietrze podniesie komfort przebywania przy tym całkowicie eliminując konieczność montowania ewentualnych chłodnic/ klimatyzatorów.

Powietrze wentylacyjne pobierane przez czerpnie terenowe lub ścienne, kierowane jest pod płyty GWC. Tam następuje obróbka temperaturowo- wilgotnościowo- antybakteryjna. Uzdatnione powietrze trafia do hali , w której może, ale nie musi podlegać dalszej obróbce.

gruntowy-wymiennik-ciepla-gwc-dla-hal-realizacja
Gruntowy płytowy wymiennik ciepła PRO-VENT GEO zamontowany pod posadzką hali.

GWC DLA HAL I INNYCH DUŻYCH OBIEKTÓW – KORZYŚCI

KORZYŚCI EKOLOGICZNE

Obecnie temat rozwiązań proekologicznych pojawia się w przypadku każdego dużego projektu realizowanego w formule „pre-let”. Formalną procedurą weryfikacji ekologicznej są tzw. zielone certyfikaty. Najpopularniejsze w Polce to BREEAM, LEED I WELL. Zielony certyfikat to dla kapitału zagranicznego wyznacznik jakości i wartości projektu.

Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC) to bez wątpienia rozwiązanie proekologiczne, wykorzystujące energię płytkich warstw gruntu. Podstawowy element energooszczędnych rozwiązań grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych, których nośnikiem jest powietrze wentylacyjne. Systemy wykorzystujące zieloną energię świadczą o wysokiej jakości obiektu. Czy podwyższony komfort przebywania, wyraźny udział zielonej energii czy w końcu oszczędna eksploatacja nie będą za kilka lat standardem? Szczególnie w przypadku dużej konkurencji na rynku.

gwc-dla-hal-czy-podwyzszony-komfort

KORZYŚCI FINANSOWE

Zastosowanie GWC na hali daje również wyraźne korzyści finansowe. Zarówno dla sezonu grzewczego jak i letniego.
Przeanalizowaliśmy modelową halę żeby oszacować ile energii może dostarczyć sam tylko GWC na hali. Pamiętajmy, że to energia praktycznie bezkosztowa!

grafika-modelowa-hala-gwc-dla-hal
wykres-dla-hali-gwc-pro-vent
grafika-obnienie-zapotrzebowania-w-hali

Dla analizowanej hali około 36% energii grzewczej to energia pozyskana z gruntu, w sposób praktycznie darmowy. Oczywiście wykres pokazuje procentowy udział samego tylko GWC w zapotrzebowaniu hali na energię. Należy pamiętać, że powietrze poddane obróbce pod płytami GWC stanowi doskonały nośnik energii do wykorzystania w systemie ogrzewania powietrznego we współpracy z powietrznymi pompami ciepła.

Pisząc o tym, że GWC dla hali dostarcza energię grzewczą praktycznie bezkosztowo mamy na myśli to, że korzystamy w 100% z naturalnej energii płytkich warstw gruntu.  Udało nam się opracować taką konstrukcję wymiennika, która korzysta z tej energii w maksymalnie wydajnym stopniu.

grafika_oszczednosci-w-hali

GWC stanowi bardzo dobrą alternatywę dla standardowych systemów chłodzenia powietrza, zarówno freonowych jak i na wodę lodową. Energia chłodu pozyskiwana z samego tylko GWC może stanowić choćby od około 80% do 100% zapotrzebowania!

W skrócie: GWC to małe zapotrzebowanie na nośnik energii.

KORZYŚCI ZDROWOTNE

Bezpośredni kontakt powietrza z odpowiednio przygotowanym podłożem warunkuje działanie antybakteryjne i antygrzybiczne wymiennika. Mamy na myśli to, że zarodniki bakterii są redukowane aż o 86%, a zarodniki grzybów aż o 97% (!).

Dowodem na bardzo dobre właściwości zdrowotne GWC firmy PRO-VENT są zewnętrzne badania Państwowego Zakładu Higieny (PZH).

Warto nadmienić, że GWC PRO-VENT oczyszcza powietrze w sposób naturalny, bez potrzeby stosowania dodatkowej chemii (np. jonów srebra).

grafika-redukcja-stezenia

GWC POD HALĄ, CZYLI GDZIE NAJLEPIEJ ZAMONTOWAĆ WYMIENNIK

GWC dla hali najkorzystniej montować we wczesnym etapie robót czyli w obrysie fundamentowym budynku. Gruntowy wymiennik ciepła zlokalizowany pod budynkiem  nie ingeruje w przestrzeń poza nim. Poza tym, wymienniki mają na tyle zwartą budowę, że bez większych problemów mieszczą się pod posadzką. Przykładowo dla hali o powierzchni 10 000 mkw, GWC zajmie powierzchnię w sumie około 1 000 mkw, czyli 10% posadzki hali.

EKSPLOATACJA GWC DLA HAL

GWC dla hali wymaga minimalnych nakładów na eksploatację. Właściwie jedyną czynnością jaką należy cyklicznie wykonywać to wymiana filtra powietrza na czerpniach. Częstotliwość wymian jest różna gdyż zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza w obrębie hali, zwykle 3, 4 razy do roku.

SZYBKI DOBÓR GWC DLA HAL

Dział GWC firmy PRO-VENT służy poradą i wsparciem w zakresie doborów oraz informacji technicznych związanych z GWC oraz z wentylacją dla hal w ogóle.

Chcesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do kontaktu!

gwc-dla-hal-pro-vent-geo
Gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT GEO