Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info@pro-vent.pl

Logotyp firmy Pro-Vent

Czy umieszczenie płytowego wymiennika pod budynkiem ma wpływ na konstrukcję budynku?

gwc pod budynkiemWielu inwestorów, którzy budują na małych lub częściowo zagospodarowanych działkach zastanawia się jak wygospodarować przestrzeń na montaż nowego wymiennika ciepła.

Okazuje się, że bardzo dobry efekt osiąga się instalując gruntowy wymiennik ciepła pod budynkiem. Budowa nowego domu to doskonały moment do tego, aby ukryć pod nim wymiennik ciepła.

Dodatkowa izolacja ścian zewnętrznych i izolacja podłogi na gruncie to z kolei elementy, które podnoszą efektywność cieplną gruntu w obrysie fundamentu. Poza tym izolacja podłogi na gruncie pełni jednocześnie funkcję izolacji gruntowego wymiennika ciepła.

W rezultacie grunt pod fundamentem pełni rolę swoistego akumulatora ciepła. Warto dodać, że montaż pod budynkiem, jest możliwy także w przypadku budynków modernizowanych, oczywiście o ile są sprzyjające warunki. Co więcej, Instytut Techniki Budowlanej rekomenduje montaż GWC pod budynkiem.

Jak montować wymiennik gruntowy pod budynkiem?

Jednym z lepszych przykładów na to jak skuteczny jest płytowy wymiennik gruntowy pod budynkiem, jest instalacja pod halą firmy Pro-Vent. Firmowy wymiennik jest jednym z elementów służących do badań nad tym, jak optymalizować i wykorzystywać potencjał płytkiej geotermii i płynnie włączać go do instalacji ogrzewania i wentylacji budynku.

Firma opracowała bezpieczną procedurę sprowadzoną do kilku prostych wytycznych, dzięki którym bez przeszkód można zamontować gruntowy wymiennik ciepła pod domem. Warto też mieć świadomość tego, że konstrukcja płytowego wymiennika ciepła gwarantuje nośność na poziomie 10 ton/m2. Dzięki temu powierzchnia bezpośrednio nad wymiennikiem może być użytkowana na różne sposoby bez konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień.

Planując montaż gruntowego wymiennika ciepła pod domem wystarczy trzymać się prostych wytycznych. Przede wszystkim konstrukcja wymiennika płytowego nie może ingerować w osadzenie ław fundamentowych budynku. Do montażu wymiennika wykorzystuje się przestrzeń pomiędzy elementami nośnymi. Aby optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię projekt wymiennika dostosowuje się indywidualnie do geometrii płyty nośnej budynku.

Warto pamiętać, że system do projektowania i montażu wymienników gruntowych Pro-Vent jest bardzo elastyczny pod kątem możliwości dostosowania wymiennika do warunków w miejscu montażu. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie wymiennika o właściwej wydajności praktycznie dla każdego rodzaju budynku, niezależnie od zastosowanej techniki posadowienia.

Dodatkową zaletą płytowego gruntowego wymiennika ciepła, dzięki której można bez przeszkód montować go w obrysie ław fundamentowych pod budynkiem, jest fakt, że nie wymaga on wymiany podłoża, która to stanowi podstawę dla konstrukcji wymiennika, a jednocześnie pochłania kondensat wody wykroplonej w wymienniku. Cechy te sprawiają, że instalacja montowana pod budynkiem jest praktycznie bezobsługowa.

? Masz pytania? Chcesz zamówić? Skontaktuj się z nami!
Newsletter
GWC PROVENT-GEO