Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info@pro-vent.pl

Logotyp firmy Pro-Vent
dla domów jednorodzinnych
oraz dużych obiektów i hal
Maksymalna skuteczność
Obserwuj
na żywo

Szczegóły techniczne - GWC Provent-GEO

Warunki pracy gruntowego wymiennika ciepła PROVENT-GEO

Praca wymiennika gruntowego PROVENT-GEO bazuje na akumulacyjnych właściwościach gruntu w obszarze pod termoizolacją-styropianem. Dzięki temu rozwiązaniu symulowane jest głębokie posadowienie wymiennika, co umożliwia stosowanie go w miejscach gdzie wody gruntowe występują dość wysoko (nawet do 0,7 m pod powierzchnią gruntu).

Praca GWC w okresie letnim

W okresie letnim wymiennik płytowy „pobiera” chłód zgromadzony w gruncie zimą, czego efektem jest znaczne obniżenie temperatury powietrza wentylacyjnego. Wysoka stabilność temperatury powietrza za GWC w ciągu doby jest cechą charakterystyczna i świadczy o bardzo dobrej wymianie cieplnej układu powietrze-grunt. Powolne wzrastanie temperatury podczas wielodniowych upałów jest efektem odpowiednio dużej powierzchni samego wymiennika czyli odpowiednio pojemnego akumulatora gruntowego. Ponieważ w porze nocnej temperatura powietrza zewnętrznego jest stosunkowo niska, sprzyja to regeneracji wymiennika (szczególnie samego wlotu i pierwszego szeregu płyt). Dlatego wymiennik płytowy PROVENT GEO powinien pracować całą dobę.

Podczas chłodzenia powietrza o wysokiej temperaturze i wilgotności następuje wykraplanie się wody na powierzchni gruntu. Powietrze wychodzące z GWC jest wówczas dodatkowo osuszone. Jest to korzystne, bowiem mniejsza wilgotność powietrza latem polepsza odczucie komfortu w wentylowanych pomieszczeniach. Należy zaznaczyć, że warunkiem braku odczucia duszności w pomieszczeniach jest skuteczne obniżenie temperatury powietrza nawiewanego przez GWC podczas upałów do wartości zawsze poniżej +18 st. C. Inne typy GWC, które mają zdolność chłodzenia powietrza do wartości np. +21 st. C są zdecydowanie niewystarczające, bowiem odczucie duszności powietrza w tych warunkach pozostaje.

Praca GWC w okresie zimowym

W czasie zimy wymiennik płytowy „pobiera” ciepło zgromadzone w gruncie latem, przez co zimne powietrze jest ogrzewane. Wartość temperatury powietrza za GWC podobnie jak latem jest bardzo stabilna w ciągu doby, a podczas wielodniowych silnych mrozów powoli spada do wartości niewiele większych od zera stopni Celsjusza.

Cechą charakterystyczną wymiennika PROVENT-GEO jest zdolność dowilżania (zimą) powietrza ogrzewanego w wymienniku. Praktyka pokazuje, że powietrze wychodzące dowilżane bywa do wartości ponad 90% aż do końca grudnia. Jest to bardzo pożądana cecha, bowiem znacząco poprawia parametr wilgotności powietrza w budynku podczas chłodów. Sam proces „wysychania” powietrza w domu rozpoczyna się więc dopiero w styczniu, a więc w środku sezonu grzewczego i jest znacznie spowalniany dalszym dowilżaniem powietrza przez GWC.

 

temperatura-powietrza-przeplywajacego-przez-gruntowy-wymiennik-ciepla

? Masz pytania? Chcesz zamówić? Skontaktuj się z nami!
Newsletter