Powietrzny gruntowy wymiennik ciepła z roku na rok zyskuje na popularności. Stanowi doskonałe dopełnienie wentylacji mechanicznej (rekuperacji). GWC to nie fanaberia, to dobra praktyka.

Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, że w praktycznie każdym powstającym czy już istniejącym budynku można poprawić mikroklimat, dostarczyć praktycznie darmowe, chłodne powietrze w letnie upały, obniżyć koszty ogrzewania i oddychać powietrzem czystszym niż na dworze. Zamontowanie płytowego gruntowego wymiennika ciepła PRO-VENT na etapie wczesnych robót  pozwoli cieszyć się podwyższonym komfortem, w 100% naturalnie.

wymiennik-gruntowy-pro-vent
GWC PRO-VENT GEO zamontowany obok budynku, pod terenem zielonym.

PŁYTOWY WYMIENNIK GRUNTOWY – BUDOWA, ZASADA DZIAŁANIA

Budowa oraz zasada działania płytowego gruntowego wymiennika ciepła została pokrótce opisana w szeregu artykułów – zapraszamy TUTAJ.

WYMIENNIK GRUNTOWY – KORZYŚCI

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jest rozwiązaniem proekologicznym, wykorzystującym energię płytkich warstw gruntu. Dzięki czemu umożliwia pozyskanie darmowej energii ciepła i chłodu. Energia ciepła w okresie zimowym radykalnie ogranicza straty ciepła przez wentylację. Czyli, w systemie rekuperacji bez gruntowego wymiennika ciepło potrzebne do pokrycia strat wentylacyjnych trzeba dostarczyć niezależnym systemem grzewczym (np. kocioł gazowy). Uzupełniając system wentylacji mechanicznej o gruntowy wymiennik ciepła redukujemy potrzebę grzania budynku.

Oprócz tego, w systemie rekuperacji uzupełnionej o GWC, wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej pracuje z optymalną sprawnością. Nie ma ryzyka szronienia wymiennika w centrali. Mając gruntowy wymiennik, po pierwsze, nie trzeba inwestować we wstępne nagrzewnice powietrza, po drugie nie pojawiają się dodatkowe koszty eksploatacyjne związane z jej pracą.

W okresie letnim gruntowy wymiennik ciepła dostarcza do domu powietrze nie tylko świeże, zewnętrzne, ale również chłodne. Chłodzenie budynku jest również praktycznie bezkosztowe, wykorzystując energię zgromadzoną w płytkich warstwach gruntu.

Zachęcamy do zapoznania się z pomiarami płytowego gruntowego wymiennika ciepła TUTAJ. Przekonaj się ile energii możesz dostarczyć do swojego domu praktycznie za darmo!

Płytowy gruntowy wymiennik ciepła cechuje się bardzo dobrymi właściwościami antybakteryjnymi i antygrzybicznymi. W efekcie czego w powietrzu wentylacyjnym zarodniki bakterii redukowane są aż o 86%, a zarodniki grzybów aż o 97% (!). Dowodem na bardzo dobre właściwości zdrowotne GWC firmy PRO-VENT są zewnętrzne badania Państwowego Zakładu Higieny (PZH).

Warto nadmienić, że GWC PRO-VENT oczyszcza powietrze w sposób naturalny, bez potrzeby stosowania dodatkowej chemii (np. jonów srebra). W związku z powyższym mamy pewność, że dostarczamy do domu powietrze czystsze niż na dworze.

Bezpośredni kontakt powietrza wentylacyjnego z odpowiednio przygotowanym podłożem daje jeszcze jedną korzyść – wpływa na wilgotność powietrza. Czyli, rekuperacja dopełniona przez GWC pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w domu.

wymiennik-gruntowy-korzysci

GWC POD BUDYNKIEM? CZYLI GDZIE NAJLEPIEJ MONTOWAĆ WYMIENNIK

Płytowy gruntowy wymiennik ciepła jest przeznaczony do montażu zarówno obok budynku (pod terenem zielonym, tarasem, podjazdem) jak i pod budynkiem (w obrysie fundamentowym lub pod płytą fundamentową).

Wymiennik ma zwartą budowę i z powodzeniem mieści się pod nowobudowanymi obiektami.

Wydaje się, że montaż GWC pod budynkiem jest optymalnym rozwiązaniem, pod warunkiem wykonania go na wczesnym etapie robót budowlanych. Wymiennik gruntowy montuje się między fundamentami, przed wykonaniem podłogi na gruncie. Jeżeli budynek ma być postawiony na płycie fundamentowej – wówczas jeszcze przed wykonaniem płyty.

Jeżeli z jakiś względów podejmiemy decyzję o montażu GWC jak budynek już stoi – również nic straconego. Gruntowy wymiennik można zlokalizować np. pod tarasem, terenem zielonym obok budynku czy podjazdem. Wówczas oczywiście należy wykonać przebicie do budynku żeby kanał wentylacyjny doprowadzić do rekuperatora.

wymiennik-gruntowy-pod-budynkiem
GWC GEO-NATURA zamontowany częściowo pod płytą fundamentową, a częściowo poza nią.
wymiennik-gruntowy-pod-plyta-fundamentowa
GWC GEO-NATURA w obrysie fundamentowym budynku jednorodzinnego.
wymiennik-gruntowy-pod-powierzchnia-zielona
Wymiennik GWC PRO-VENT GEO pod terenem zielonym, obok budynku.

EKSPLOATACJA WYMIENNIKA GRUNTOWEGO

Podczas eksploatacji wymiennika należy pamiętać o cyklicznej (raz na 3 ÷ 4 miesiące) wymianie filtra powietrza na czerpni terenowej. Również dlatego, że eksploatacja wymiennika nie jest uciążliwa, można go z powodzeniem lokalizować pod budynkiem.

czerpnia-gruntowa-zaciagajaca-swieze-powietrze-do-wystemu-wentylacji-mechanicznej
Czerpnia terenowa GWC PRO-VENT GEO.

JAKA WIELKOŚĆ GWC DLA MOJEGO DOMU?

Gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT dla budynków jednorodzinnych dobiera się na podstawie powierzchni użytkowej (wentylowanej) jak również jego kubatury. Jako przykład poniżej przedstawiono typowe wielkości wymienników, przeznaczone do montażu pod teren zielonym z zaznaczoną warstwą izolacji nad wymiennikiem.

gruntowy_gwc_pro_vent_geo_400_600_schemat
gruntowy_gwc_pro_vent_geo_800_schemat

JAKIE SĄ KOMPLETNE ROZWIĄZANIA REKUPERACJI Z GWC?

COMFORT: GWC Z REKUPERACJĄ

comfort_schemat_gwc_z_rekuperacja

Komfortowa wentylacja, która pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, zaś latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Dodatkowo rekuperacja dopełniona przez GWC pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w domu.
Dodatkowo, naturalnie oczyszcza powietrze i działa prozdrowotnie przez cały rok.


COMFORT PLUS: GWC Z OSUSZACZEM

comfort_plus_schemat_gwc_osuszacz_rekuperacja

Osuszanie i chłodzenie budynku jest wspomagane niezależną jednostką DRY R.

Ciesz się naturalnym mikroklimatem bez uczucia zaduchu i gorąca latem. Zatrzymaj przyjemną bryzę w domu na całe lato. Rachunki za ogrzewanie zatrzymaj na maksymalnie niskim poziomie.


STOP SMOG: GWC Z TARCZĄ ANTYSMOGOWĄ

smog stop_schemat_gwc_filtr_antysmogowy_rekuperacja

Stworzyliśmy barierę, która nawet w 99,95% oczyszcza napływające do domu powietrze. Elektro-jonizacyjny filtr CLEAN R wyłapuje i neutralizuje związki chemiczne, pyły, bakterie, wirusy i alergeny. Zamienia powietrze w rześki powiew dzięki wbudowanej funkcji jonizacji.
Pełna współpraca urządzeń firmy PRO-VENT zabezpiecza budynek przed niekontrolowanym napływem zanieczyszczeń z zewnątrz.


COMPLEX: GWC Z POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA C.W.U.

complex_schemat_gwc_z_pompa_ciepla_rekuperacja

Podpowiadamy jak przez cały rok, z wyższą sprawnością, czyli mniejszym kosztem, przygotować ciepłą wodę użytkową dla całej rodziny.

Włączenie pompy ciepła c.w.u. do systemu rekuperacji zapewnia stabilne warunki do jej pracy co wpływa na lepszą efektywność.

Wytworzony w okresie letnim chłód z pompy ciepła można wykorzystać do ochłodzenia budynku.