Komfort cieplny jest jedną z ważniejszych potrzeb każdego człowieka, a ujednolicona temperatura wewnątrz budynku wpływa na wygodę jego użytkowania. Nie ma co się dziwić, że gruntowne wymienniki ciepła stają się niezbędnym wyposażeniem domów prywatnych oraz obiektów użyteczności publicznej, jak np. centra handlowe, hale sportowe czy hotele. Systemy GWC są w stanie zagwarantować wysoką jakość powietrza o każdej porze roku. Wspomagają system wentylacji i wpływają na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Czy to wszystkie zalety tego rozwiązania? Co z jego wadami?

gwc_wymienniki_bezprzeponowe
Płytowy gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT zamontowany pod płytą fundamentową i terenem zielonym.

CO DAJE GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA?

Gruntowy wymiennik ciepła, w skrócie GWC, umożliwia doprowadzenie do budynku powietrza, które zostało wstępnie ogrzane zimą lub schłodzone latem, zanim jeszcze trafi do rekuperatora.  Zimą, powietrze, które trafia do centrali wentylacyjnej nie wymaga dodatkowego ogrzania. Wyeliminowana w ten sposób jest konieczność zastosowania wstępnych nagrzewnic elektrycznych. W cieplejsze pory roku jest w stanie znacząco podnieść komfort klimatyczny poprzez schładzanie nawiewanego powietrza.

JAKA POWIERZCHNIA GRUNTOWEGO WYMIENNIKA CIEPŁA?

W zależności od sposobu wymiany ciepła można wyróżnić GWC przeponowe oraz bezprzeponowe. Urządzenia pierwszego rodzaju to rury polietylenowe lub polipropylenowe, które muszą być zakopane w gruncie na odpowiednią głębokość. Z kolei systemy bezprzeponowe nie mają warstwy rozdzielającej, przez co przepływające powietrze styka się bezpośrednio z gruntem. Ich budowa jest bardziej złożona. Minimalna szerokość wykopu musi wynieść 300 cm, a głębokość 200 cm w przypadku GWC żwirowego lub 70 cm przy płytowym.

gruntowy-wymiennik-ciepła-rury
Płytowy gruntowy wymiennik ciepła (bezprzeponowy) montuje się płytko. GWC można zamontować pod budynkiem lub obok niego pod terenem zielonym, tarasem, parkingiem, itp.

ILE KOSZTUJE GRUNTOWY MAGAZYN ENERGII?

Koszt budowy takiej instalacji jest uzależniony od materiałów, jakie zostaną zastosowane. Inwestycja wymaga też zatrudnienia doświadczonego zespołu budowlanego. Od poprawnego montażu gruntowego wymiennika ciepła zależy jego prawidłowe działanie, dlatego nie warto na tym oszczędzać. Szacuje się, że koszt gruntowego magazynu energii w domu jednorodzinnym od około 10 tysięcy złotych. Koszt montażu gruntowego wymiennika ciepła potrafi być zróżnicowany ze względu na wiele czynników m.in. wielkość budynku, miejsce i głębokość montażu, konfiguracja wymiennika oraz warunki wodno-gruntowe.

CZY WYMIENNIK CIEPŁA JEST POTRZEBNY?

W obliczu stale rosnących cen energii gruntowy wymiennik ciepła jest niezbędną instalacją ekologiczną i ekonomiczną, która funkcjonuje tak długo jak stoi budynek. Przepływające powietrze w gruncie na pewnym poziomie ma stałą temperaturę. Za sprawą tej zdolności nie bez przyczyny mówi się, że instalacja GWC gwarantuje darmową energię. Wspomagana pracą pompy ciepła stanie się jeszcze bardziej wydajna.

JAKIE RURY DO WYMIENNIKA GRUNTOWEGO?

Systemy GWC to konstrukcja głównie bez rur. W tym przypadku, tak naprawdę to tylko elementy, dzięki którym możliwe jest połączenie z czerpnią oraz z budynkiem. Obecnie na rynku stosowane są wymienniki przeponowe i bezprzeponowe GWC. Do tych pierwszych należy wymiennik ciepła rurowy. Konstrukcja tego rodzaju wymiennika składa się praktycznie wyłącznie z rur o różnych średnicach i w różnych układach. Z kolei wymienniki bezprzeponowe płytowe to system specjalnie opracowanych płyt, w których powietrze ma bezpośredni kontakt z gruntem i odpowiednio przygotowanym podłożem, dzięki czemu sprawność takiego rozwiązania jest dużo wyższa. Tak naprawdę rury to tylko elementy, dzięki którym możliwe jest połączenie GWC z czerpnią oraz budynkiem.

GWC to rozwiązanie pełne zalet. Jedynym ograniczeniem stosowania wymienników przeponowych oraz bezprzeponowych są wody gruntowe. Wymienników nie należy montować w wodzie gruntowej, a jeżeli wody są płytko pod GWC, wówczas zawsze lepiej wykonać drenaż.

gwc-gruntowy-wymiennik-ciepla-korzysci-dlaczego-warto